Vyhledávání

Kontakt

Svatba vesele
LADISLAV a spol.
Pilníkovská
19012 Praha

ladislavblahak@gmail.com

Otázky a odpovědi

Nebyly nalezeny žádné otázky.

Zásnuby a vše kolem nich

16.08.2011 00:13

Zásnuby a žádost o ruku - tradice

V minulé době byly zásnuby spojovány s legalizací partnerského vztahu a s blížícím se svatebním obřadem. Právě v závislosti na nich se určovalo přesné datum svatby - měla se konat právě do roka od dne zasnoubení, takže šlo téměř o předběžný závazek. Zásnuby sice bylo možné zrušit. Pojilo se s tím však vrácení zásnubního prstenu a samozřejmě i darů, které si partneři vzájemně darovali. V současnosti se na zásnuby jako na rituál neklade příliš velký důraz. Své nezaměnitelné kouzlo však samozřejmě mají a spíše symbolicky se praktikují. Snad každá žena touží po romantické atmosféře, při které její partner poklekne na koleno a požádá ji o ruku. Na prstenu nemusí být žádný diamant ani briliant. Postačí jednoduchý zásnubní prstýnek za rozumné peníze. Představy o zásnubách jsou dnes víceméně inspirované romantickými filmy a seriály, ve kterých k těmto okamžikům často dochází. Zásnuby se dnes tedy hodí spíše pro romantické duše. 

Zasnoubení při západu slunce nebo na vrcholu hory - opět romantika

Příběhy o zásnubách se pak předávají z generace na generaci. Ve statistikách vede žádost o ruku na dovolené, kde se snadno navodí romantická atmosféra a kde na sebe partneři mají více času. Pravděpodobně to občas ovlivní i alkohol v krvi. Zasnoubení tak může proběhnout například při západu slunce nebo třeba na vrcholu Eiffelovy věži v centru Paříže. Mnoho mužů svou partnerku zve na dobrou večeři, kde ji požádá za doprovodu živé hudby. Zásnuby často symbolizují i společné zájmy obou partnerů. Proto není výjimečné ani požádání o ruku na vrcholu zdolané hory, nebo po zdolání divoké vody na raftu.

Celé zásnuby se nejčastěji pořádají v rodinném kruhu. Účastní se jich jen lidé nejbližší nevěstě a ženichovi. Je nejvyšší čas na seznámení obou rodin. Ženich by se měl matce nevěsty představit a darovat ji kytici. Takový den je dobré naplánovat i několik týdnů předem. Vždy se vyplatí sdělit vše potřebné s veškerými náležitostmi. Heslo buď připraven budou oba potřebovat v budoucím čase stále.

A jak se na zásnubní rituál dívá etiketa? Co je společensky přijatelné a co nikoliv?

I pokud žádost o ruku proběhla mimo rodinný kruh, máte povinnost skutečnost oznámit své rodině. Doporučuje se pro rodiče uspořádat slavnostní večeři - doma nebo v restauraci. Ženich by měl přinést kytici budoucí nevěstě i své tchyni. Pro matku jsou vhodné květiny v nepříliš výrazném odstínu. Kytice by neměla působit tak romanticky jako ta určená snoubence. Matce se kytice předává jako první. Návštěvu je dobré rovněž dopředu ohlásit. Pokud se partneři rozejdou, snoubenka má povinnost vrátit prsten. Ten by ho však nikdy neměl darovat jiné ženě. Zásnuby jsou přípravou na svatbu a tak trochu závazkem, což možná vyhovuje oběma stranám a možná, že ne.