Vyhledávání

Kontakt

Svatba vesele
LADISLAV a spol.
Pilníkovská
19012 Praha

ladislavblahak@gmail.com

Otázky a odpovědi

Nebyly nalezeny žádné otázky.

Svatba a rozvrh běžných svatebních tradic

29.03.2013 18:28

Tradice by měly být součástí každé svatby. Můžeme je rozdělit do několika částí. Užijí si s nimi spoustu zábavy nejen novomanželé, ale i jejich hosté. Svou svatbu proměňte na opravdu nevšední zážitek. Vyberte ze seznamu svatebních tradic ty, které se hodí a sami si je zorganizujte.

Svatební zvyky ještě před obřadem

První ze svatebních tradic se nazývá Zkouška pro ženicha. Před dveře domu nevěsty se postaví špalek, na který se umístí sekyra spolu s lahví piva, vína nebo tvrdého alkoholu. Když ženich uchopí sekyru, bude z něj pracovitý manžel, pokud lahev alkoholu, bude opilec. Podobná je i Zkouška pro nevěstu, na kterou čeká hromádka smetí a koště. Jestli nevěsta začne uklízet, bude dobrá hospodyňka. Pokudsmetí smetí překročí bez povšimnutí, bude líná.

Svatební tradice  po skončení obřadu

Svatební špalír: Velmi zábavná a vhodná tradice. Svatebčané se postaví do dvou řad a vytvoří uličku, kterou budou procházet novomanželé. Jim jsou pak kladeny do cesty různé překážky, které oni musí podlézt, přelézt nebo přeskočit.

Rýže házení: Velmi známý svatební zvyk, kdy svatební hosté házejí na novomanžele rýži. To by mělo zajistit štěstí v manželství, plodnost i dostatek.

Chomout a koule: Někdo ze svatebčanů nasadí ženichovi na krk chomout a na nohu mu zamkne vězeňskou kouli. Nevěsta pak svého nového manžela může a nemusí osvobodit. K dispozici má pouze pilník nebo pilku na železo. Může ale získat klíč výměnou za lahev alkoholu.

Zvyklosti před svatební hostinou

Jízda na trakaři: Svatební zvyklost v Čechách velmi rozšířená. Svatebčané znemožní novomanželům cestu k hostině a budou po ženichovi požadovat mýtné. On se je pokusí uplatit flaškou alkoholu. To však nestačí a svatebčané pustí dál nevěstu se ženichem pouze na trakaři. Trakař je ovšem slavnostně vyzdoben. Zdobí ho fáborky a mašle, nechybí ani peřina. Ženich veze nevěstu na hostinu za hlasitého fandění. 

Rozbitý talíř: Některý ze svatebčanů rozbije před svatební hostinou talíř, nejlépe ho hodí na zem přímo před novomanžele. Novomanželé potom společně musí uklidit střepy. Pokud jim je z lopatky někdo vysype, měli by zametat znovu. Jde o humorný test spolupráce manželů.

Tajemství v hrníčkách: Novomanželé před hostinou obdrží několik hrníčků obrácených dnem vzhůru, pod nimiž jsou schované různé předměty. Každý si vybere svůj hrníček - nejprve ženich - pak až nevěsta. Odkrytý předmět pak ukáže povahové vlastnosti. Třeba mince znamená chamtivost či spořivost, prsten věrnost, šroub pracovitost, květina romantickou duši apod...

Tradice přímo při průběhu svatební hostiny

Polévka spolu: Novomanželé mají na polévku jednu lžíci, kterou se navzájem krmí. Kolem krku mají uvázán ubrus. Tato svatební zvyklost nabádá k tomu, aby si manželé byli v životě oporou a dělili se vždy rovným dílem o vše.

Dortu krájení: Během svatební hostiny je čas na známé krájení dortu, který novomanželé rozkrojí společně. Vyzkouší si tak vzájemnou spolupráci. Nůž tak mají v ruce oba a společně krájí a rozdávají dort.

Něco pro tchyně: Ženich i nevěsta mají připravené dárky pro své maminky. Zpravidla se jedná o menší dorty, kterými se vyjadřuje poděkování.

Další zábavné a zajímavé svatební zvyklosti

Zábavu na tanečním parketu zahájí ženich s nevěstou. Spolu si zatančí na skladbu, jež pak bude symbolem jejich společného života. Nevěsta při prvním společném tanci má stále při sobě svatební kytici.

Jelikož je svatba nákladnou záležitostí, neodmyslitelně k ní patří také zvyk vybírání peněz, který může nabývat všelijakých podob. Například je nevěstě zut střevíček a do něj se peníze vybírají. Kdo zaplatí nejvíc má první tanec s nevěstou. Střevíček se také může vydražit, ale většinou ho zakoupí ženich, jelikož jeho cenu nikdo nepřebije. Možností je i platba za každý tanec s nevěstou. Peníze plynou do kasy na tanečním parketu. Vydražení podvazku nevěsty může být dosti zábavné, někdy až na nože, protože kromě samotného podvazku získá vítěz dražby, možnost jeho sundání atd.

Zpestřením každé svatby jsou scénky. Na svatbu   může například vtrhnout chudá dívka s miminkem - panenkou. Jelikož si miminko nemůže dovolit, vybírá od svatebčanů finanční podporu. Peníze schová do zavinovačky, kterou nakonec i s "dítětem" předá ženichovi. Na svatbu rovněž může přijít podvedená milenka s vycpaným břichem. Ženichovi udělá scénu a navíc má sebou bratra svalovce, který ho chytne pod krkem. Svatebčané ženicha za ženicha platí výkupné. Prašulky pak samozřejmě budou předány novomanželům.

Taneční zábava v průběhu svatby

Na svatbě můžete tančit několik zábavných tanců. Prvním z nich je jablkový tanec, kdy tanečníci vloží jablko mezi svá čela. To pak mezi sebou při tanci přidržují. Jakmile jablko upadne, končí s tancem. Pokračuje se, než zůstane na parketu poslední pár. Nebo si muži sebou na parketu předávají - toulavý klobouk. Kdo ho má na konci písně na hlavě, vypadá z kola ven. Rovněž se může - tančit s nafouknutými balónky, jež se přivazují na kotníky mužům. Ženy pak podpatky propichují balónky ostatních párů. Vítězí pár s neporušeným balonkem. 

Zábava na odpoledne i do večera

Novomanželé by měli být přijati mezi sezdané lidi. Žena mezi vdané ženy, které vytvoří kruh a nevěstě v něm předají koště. Dají jí rovněž příslib, že si ji vyzvednou pro let na sněm čarodějnic. Ženich dostane od mužů bačkory, doutník a slovo, že jakmile budou mít cestu do hospody, tak se pro něj zastaví.

 Velmi oblíbenou svatební zvyklostí je - přebalování miminka, na čemž se testují rodičovské předpoklady obou novomanželů. Jde samozřejmě o panenku. Dostanou úkol miminko společnými silami přebalit. Nevěsta se zavázanýma očima v kuchyni musí rozeznat suroviny, jako je mouka, sůl, cukr, škrob, mléko atd. Všechny by měly mít bílou barvu a být ve sklenicích. Muži si rozeberou různé kuchyňské pomůcky - vařečku, naběračku, cedník, škrabku, otvírák apod. Nevěsta musí všechny rozeznat. Poslední z mužů drží v ruce ohřátý párek se staženou slupkou a zaúpí, jakmile nevěsta párek chytí rukou.

Žádná svatba by se neměla obejít bez zvyklosti - hledání kolíčků. Nevěsta se zavázanými očima hledá kolíčky rozmístěné na oblečení ženicha. Ty se samozřejmě nacházejí na velmi lechtivých místech. Hledat může i více svatebčanů a soutěžit, kdo najde všechny kolíčky první. Na svatbách se často hraje hra - Balónky s tajemstvím. Do balónků se vkládají otázky pro novomanžele. Nafouklé balonky pak svatebčané rozdělení do dvou týmů postupně praskají. Kdo vybere otázku, na ni musí správně odpovědět. Vyhrává tým s nejvíce správnými odpověďmi.

Zvykem na svatbě je únos nevěsty, která je unese během nepozornosti ženicha. Ten ji musí najít a vykoupit. Většinou se nevěsta nachází v nedaleké hospůdce, kde ženich zaplatí za únosce útratu. Dobré je pro hledání nevěsty nechat nějaké stopy, aby hledání netrvalo příliš dlouho. Svatební zábava by pak snadno začala váznout. Kromě únosu nevěsty je oblíbené a žádané - házení svatební kytice, kterou hází nevěsta přes své levé rameno. Svobodná dívka, co ji chytne, se do roka vdá.

Při prvním vstupu do společné domácnosti by měl ženich nevěstu přenést přes práh.