Vyhledávání

Kontakt

Svatba vesele
LADISLAV a spol.
Pilníkovská
19012 Praha

ladislavblahak@gmail.com

Otázky a odpovědi

Nebyly nalezeny žádné otázky.

Svatba a květiny na svatbě

02.09.2020 14:17

 Svatba bez květin je nemyslitelná a správný výběr tak, aby souzněla květinová výzdoba i kytice nevěsty se stylem celé svatby je dobré přenechat odborníkům, kteří jsou ve věci specializovaní. Pokud si ale věříte, že vše zvládnete sami, ozdobte svou svatbu květinami podle svého. Kromě souladu dejte pozor i na symboliku jednotlivých druhů, aby nedošlo na faux pas. Dovolte nám pár rad a návodů, jak na to.

Svatba a svatební kytice pro nevěstu

Pravým zářícím klenotem celé svatby je nevěsta a její krásu ve svatebních šatech podtrhne jako akcent vhodně zvolená svatební kytice. Internet je plný příkladů nádherných svatebních kytic, takže volte srdcem a následně přizpůsobte květinovou výzdobu svatby právě této kytici, která však musí být nejvýraznější z celé květinové dekorace. Pokud se svatba nese v určitém barevném stylu, dodržte harmonii barev a případně si u odborníka nechte poradit.

Květiny pro blízce zúčastněné ženy

Maminky, babičky, svědkyně a družičky mohou mít malé kytice podobné svatební kytici nevěsty, ale v žádném případu ji nesmí přebít nádherou a okázalostí. Těmito malými kyticemi jsou ženy a dívky propojeny symbolicky s nevěstou.

Svatba a květinový dekor ženicha

Některý druh květiny použitý ve svatební kytici použije ženich do své klopy tak, aby ladil s jeho sakem a svého svědka ozdobí stejně. I ostatní mužští svatebčané bývají ozdobeni rostlinkou, nejčastěji myrtou a stužkou. Myrta je svou symbolikou pro svatby předurčena, protože představuje nevinnost, nehynoucí lásku a věrnost.

Svatba a výzdoba svatebního stolu

Květiny ve vázách, nebo vkusně rozhozené a jen tak položené na stole mohou být doplněny okvětními lístky. Mohou být součástí prostírání, ale nesmí překážet. I tato dekorace je náročná na organizaci, ale výsledek bude určitě stát za to.

Svatba a květiny ve vlasech žen

Ženské a dívčí vlasy ozdobené květinami násobí jejich přitažlivost tak silně, že jsou proti ní muži bezmocní. Květiny ve vlasech působí křehce, romanticky a svůdně víc, než kytice v dlaních. U družiček zase věnečky z květů ve vlasech značí nevinnost. Květy ve vlasech jsou tak výrazným akcentem, že převáží nad šperky. Jakoby promluvila síla přírody a okouzlila mužská srdce. Žena a květina prostě patří k sobě. Domluvte se ale s nevěstou na typu květin a nechtějte ji trumfnout, to se nesluší.

Svatební slavobrána a další

Výčet vhodných míst pro dekoraci květinami nekončí. Brána, kterou novomanželé symbolicky vstupují do nového života, je samozřejmě mimo jiné ozdobena květinami tak, aby harmonicky ladila s kyticí nevěsty. Stuha s květinou ozdobí svatební povoz, opěradla židlí a další možnosti necháme na vaší fantazii, abychom vám nebrali tvůrčí radost. Jen to s výzdobou nepřežeňte a pokud nevěříte svému vkusu, nechte si poradit.

Které květiny zvolit pro svatbu

Některé aspekty nemůžete pominout při volbě květů na svatbu, aby účinek květinové výzdoby nebyl spíše rušivý. Proto volte citlivě barvu i tvary květin a nezapomeňte také na jejich symboliku. Nemějte strach. Ačkoliv to vypadá na neřešitelný problém, svatba bude jako v pohádce. Stačí trocha představivosti.

Asi nejvíce záleží na celkovém barevném ladění oděvů a celé svatby. Dále pak na prostředí. Zda je rustikální, nebo přírodní, romantické, nebo extravagantní. Vše záleží na vašem záměru a představivosti. Rozhodně na netu najdete odborníky, kteří poradí a dovedou zázraky. Sezóna určitě může hrát roli při výběru květin kvůli ceně, ale pokud vás finance netíží, můžete si dovolit prakticky cokoliv a ohromení svatebčané s vámi vplují do snu vámi stvořeného. Není také od věci váš případný vztah k určité květině. To pak může ovlivnit celý styl svatby.

Když peníze hrají roli, musí se podřídit i květinová výzdoba a slevit ze svých nároků a představ se zdá být na první pohled bolestné, ale někdy méně znamená více. Krom toho existují i nízkonákladové možnosti. Jedná-li se o svatbu na venkově v období kvetoucích luk, je romantické řešení na dosah a takřka zadarmo. Přičemž výzdoba může být půvabná a okouzlující, protože ženy a dívky s lučními květy ve vlasech jsou jako víly a svatba se změní v romantický sen. Ovšem i tato záležitost vyžaduje rozmysl a stylizaci. Z toho také vyplívá, že je třeba na svatební květinovou výzdobu myslet předem s dostatečným předstihem a protože květiny jsou křehké stejně jako ženy, možná přizpůsobit i datum svatby. Chcete-li najmout floristku, aby květinovou výzdobu podle vašich představ připravila, volejte jí už rok předem a domluvte detaily. Květiny mohou způsobovat nepřiměřené reakce a zdravotní potíže některým lidem, tak se raději předem poptejte, zda někdo z budoucích hostů nemá alergii na nějakou kytku.

Svatba a svatební symbolika

Svatba sama o sobě je symbolická událost a jako taková obsahuje symbolů celou řadu. Symbolika květin zapadá do svatby zcela zásadně a s velkým významem. Proto je třeba květiny vybírat i podle jejich symbolických významů, aby tyto souzněly s celou touto symbolickou událostí, neboť svatba je sice formalitou, ale především určitou tradicí symboly zcela propletenou. Rozmyslete si tedy dobře, jaký typ a barvu květin použijete i z tohoto hlediska. Zda to budou růže, lilie, orchideje, pivoňky, gerbery, či chryzantémy apod. Net je plný článků se symbolikami jednotlivých květin a tak mějte trpělivost i zábavu a poučení při jejich hledání a čtení. Některé kytky mají i silně negativní význam, takže pozor na ně. Na symboliku vámi vybraných květin můžete svatebčany vhodně upozornit a tato informace tak přispěje k duchu svatby.

Květiny jsou s naší kulturou tak silně propojeny a svázány, že jejich význam pro svatbu je neoddiskutovatelný a rozhodně nejde jen o dekor. Jsou vlastně i obětinou svatbě, protože jde o živý organismus a mnozí je tak vnímají, takže mají na svatbě svou sílu a vliv. Jejich vůně může být tím, co lidem váš svatební den za čas připomene, protože sami víte, jak vám závan vůně dovede připomenout útržek života z dávných časů. Květiny zkrátka mají svou moc i výjimečné vlastnosti a dokáží z vaší svatby stvořit nádhernou a nezapomenutelnou událost.